gepubliceerd op: 25-05-2012 | Amsterdam | NL | bron: Interface | Auteur: Bart Groenlof
© 2012 Interface.nl Auteursrecht- en databankenrecht voorbehoud.
Beste Hendrik,
Voor zo’n double speed-gitaar kun je verschillende methodes gebruiken:
1) Er bestaan plug-ins zoals Pitch ‘n Time voor Pro Tools en Zplane’s Elastique die dat kunnen. Diverse timestretchers in een aantal daw’s hebben eveneens een speciaal tape-algoritme ingebouwd. Elastic Audio (Pro Tools) heeft een Varispeed algoritme, Samplitude heeft een varispeed-functie, net als Edison in FL Studio, en in Cubase 6 heeft Elastique Pro eveneens een tapemodus waarmee je een partij twee keer zo snel en een octaaf hoger kunt maken.
2) Het kan nog simpeler: als je een 44,1kHz bestand (de gitaar) laadt (geen samplerate conversion toestaan) in een 88,2kHz daw-project (een 22,05kHz bestand in een 44,1kHz project kan ook), draait ie op dubbele snelheid en een octaaf hoger. Het veranderen van de samplerate kan in een audio-editor en in veel daw’s.
3) Als je de partij ook op halve snelheid wilt inspelen, kun je de backingtrack (even een mixje maken naar een nieuw spoor) met een tapespeedfunctie of de samplerate-truc naar de halve snelheid terugbrengen. Mute de originele sporen en speel de gitaar in terwijl je naar de half speed tussenmix luistert. Vervolgens breng je de gitaar met tapespeedfunctie of samplerate halveren op dubbele snelheid, mute je de backingtrackmix, zet je de originele tracks weer aan en bingo: je hebt een double speed-gitaar.
4) Als je al een gitaarpartij hebt die je alsnog op double speed wilt gebruiken, dan kun je ook de hele gitaarpartij (eventueel in stukken geknipt) in een sampleplayer laden en gewoon met een noot een octaaf boven de originele toonhoogte triggeren. Als je de originele gitaartrack erboven laat staan, kun je het startpunt van de midinoten eenvoudig uitlijnen in je sequencer.
Eerder gepubliceerd in Interface 153
